Zmyślona - Katarzyna Michalak


Tytuł: Zmyślona
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 302Do przeczytania tej pozycji zachęciły mnie recenzje pozytywne wielu osób z blogosfery. Tak więc, gdy byłam w bibliotece i zobaczyłam na półce "Zmyśloną" od razu po nią sięgnęłam. I nie zrobiłam błędu. Co prawda, nie znam dwóch wcześniejszych książek z sagi poczekajkowej, lecz postaram się to szybko nadrobić. Historia bohaterów wydaje się taka rzeczywista, że grzechem jest nie poznać jej w całości.


Mała cicha leśniczówka, w której mieszka Patryk wraz z Pepsi -psem, pod wpływem jednej decyzji zmienia się w miejsce, gdzie kręcą się dzieci oraz ich urocza niania - Dominika. Patryk nieoczekiwane musi przejąć opiekę nad nimi, gdyż ich matka a leśniczego przyrodnia siostra Hanka, nie ma takiej możliwości - przechodzi ciężki kryzys małżeński. Tymczasem na Poczekajce w rodzinie Patrycji i Łukasza dochodzi do tragedii, której skutki stają się bolesne dla każdego. Jak mają się podnieść po tym nieszczęściu? Pomoże im w tym Patryk. To on przygarnie ich córkę, on potrząśnie załamanym Łukaszem, on stanie na drodze Gabriela, który nadal nie może się pogodzić z utratą swojej wielkiej miłości. I na dodatek młody leśniczy sam się zakocha z wzajemnością ...

Z przytoczonej na początku w skrócie historii wynika, że dawno temu Gabriel i Łukasz rywalizowali o względy Patrycji i wygrał Łukasz. Gabriel po stracie ukochanej staje się tyranem dla swojej żony i dzieci, a także dla ich opiekunki. Krzywdzi Lusie, Dominikę i przede wszystkim własną żonę. Ciężko jest mu się pogodzić z tym, że Patrycja nie odwzajemnia jego uczuć. Posuwa się do brutalnych kroków, których skutki stają się jedną z przyczyn tragedii rodziny na Poczekajce.

Bardzo przyjemnie czytało mi się "Zmyśloną". Autorka jak już wspominałam, stworzyła historię jakich w życiu może być wiele. Uroku dodają nazwy miejscowości - Zmyślona, Poczekajka. Wprowadzają nutkę radości w czasie, gdy akcja tocząca się jest smutna. Cieszy mnie również pomysł z nadawaniem nazw śwince, krówce czy też przygotowaniem krowy do ślubu. W tym momencie płakałam ze śmiechu. A to zasługa sposobu opisu. W czasie czytania zastanawiałam się, czy pani Michalak widziała to na własne oczy, czy też opisywała to, bo tak podpowiadała jej wyobraźnia? Nie ważne. Najważniejsze, że książka jest napisana z humorem, jednak jest też pełna wzruszeń, szalonych przygód i pięknej miłości.

Nie ma żadnej postaci, której bym nie polubiła, chociaż bywały moment, gdy wręcz nienawidziłam Gabriela, jednak zmieniłam zdanie, gdy poznałam zakończenie. Owszem, miałam pewne spekulacje, pomysły co do zakończenia, ale zostałam zaskoczona pozytywnie.

Cóż mogę powiedzieć więcej... "Zmyślona" to prosta powieść, która wciąga w swój świat i nawet po skończeniu czytania, czytelnik nadal myślami błądzi wokół tej fabuły. Polecam miłośnikom pióra pani Katarzyny Michalak, do których mogę dołączyć swoją skromną osobę.

Ocena: 8/10
_____________________________________________________________________________
Kolejna recenzja gotowa :) A że to recenzja książki pani Michalak, to tylko świadczy o tym, że autorka trafiła w mój gust mola książkowego. Co o tym sądzicie?

Popularne posty z tego bloga

Cześć, wracam!

Echa pamięci - Katherine Webb

Stosik styczniowy